Jak kontrolować stres prowadząc rozmowy?
Jak kontrolować stres prowadząc rozmowy?
autorem artykułu jest Damian Dubiak
Większość sytuacji w pracy związana z relacjami z innymi osobami, może wiązać się z mniejszym lub większym stresem.
Rozmowa o pracę, wystąpienia publiczne, rozmowy z kontrahentami i klientami, konieczność przekazywania niemiłych informacji, konflikty w zespole itp. mogą być źródłem stresu. Będąc pod wpływem stresu w rozmowie mamy problem ze skupieniem się na jej treści, dajemy się ponieść emocjom, czasami zapominamy o tym, co mieliśmy powiedzieć. Skutki tego mogą być przykre. Warto więc mieć garść sposobów na stresującą rozmowę, aby wypaść jak najlepiej i osiągnąć swoje cele. Oto kilka z nich:
1.Przygotowanie to klucz efektywnej rozmowy. Przygotować możemy siÄ™ na wiele sposobów, poczynajÄ…c od wyobrażenia sobie krok po kroku jak rozmowa ma wyglÄ…dać i jakie powinna przynieść efekty. Ale jeżeli czeka CiÄ™ naprawdÄ™ stresujÄ…ca sytuacja np. rozmowa w sprawie pracy, warto trochÄ™ siÄ™ postarać i poprosić kogoÅ› bliskiego po pomoc – niech zada Ci najtrudniejsze pytania jakie może zna z opowieÅ›ci znajomych, lub wÅ‚asnego doÅ›wiadczenia. Warto zadać każde pytanie kilkakrotnie, abyÅ› mógÅ‚ wymyÅ›lić kilka odpowiedzi. Ćwicz dopóki nie bÄ™dziesz ostatecznie zadowolony z siebie.
2.Jeżeli to tylko możliwe rób notatki podczas ważnych rozmów – pod wpÅ‚ywem stresu Å‚atwo umykajÄ… nam istotne informacje – robienie notatek pozwala zapobiegać temu zjawisku, a poza tym ma jeszcze innÄ… ważnÄ… zaletÄ™ – pozwala nam zyskać na czasie i zebrać myÅ›li kiedy jesteÅ›my zdenerwowani, Å‚atwiej wtedy uporzÄ…dkować informacje na kartce niż w gÅ‚owie.
3.Zrób listę rzeczy, które przeszkadzają Ci prowadzić efektywne rozmowy, zaobserwuj swoje zachowanie i emocje. Odpowiedz sobie na pytania: Jak radzisz sobie z oddychaniem? Jak radzisz sobie z mową Ciała? Jak radzisz sobie z słuchaniem? Jak brzmi Twój głos? Co robisz z oczami? Co Ci przeszkadza, a co pomaga? Kiedy rozłożysz swoje rozmowy na czynniki pierwsze, to prawdopodobnie uda Ci się wyłonić kilka spraw, które będziesz mógł (mogła) po kolei rozpracować. Metoda ta ma tą zaletę, że jedno trudne zadanie dzielisz na łatwiejsze i po kolei je rozwiązujesz.
Jest to tylko mała część porad, jakie mogą Ci pomóc w opanowaniu stresu w takich sytuacjach, jednak już po ich zastosowaniu możesz zauważyć sporą różnicę. Oczywiście zachęcam, do sięgania po więcej wiedzy z tej tematyki, która pomoże Ci skutecznie radzić sobie ze stresem w każdej sytuacji.
Powodzenia.
--
AutorkÄ… powyższego artykuÅ‚u jest Katarzyna Czehak – praktykujÄ…cy psycholog i psychoterapeutka. Autorka szkolenia " Radzenie sobie ze stresem ".
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Jak myślisz, po co Ci zdrowy styl życia, zdrowa żywność
Jedzenie w czasach wojny trojańskiej
Normy grupowe i ich funkcje
Uwolnić piksele!
PoczÄ…tki kuchni staropolskiej