Co każdy powinien wiedzieć o rozwiązywaniu konfliktów
Co każdy powinien wiedzieć o rozwiązywaniu konfliktów
autorem artykułu jest Damian Dubiak
Znowu po raz kolejny wracasz z pracy zestresowany i z przekonaniem, że wszystko jest "do bani"? Znowu dostało Ci się od szefa za niezrealizowanie w terminie, chociaż nie była to Twoja wina? Pokłóciłeś się z bliskimi, bo nie potraficie się dogadać, u kogo spędzicie tegoroczne Święta? Nie jesteś wyjątkiem. Ogromna ilość osób ma problem ze skutecznym radzeniem sobie z problemami i konfliktami. A przecież tak niewiele wystarczy, aby to zmienić.
Sposób okazywania konfliktowych sytuacji i reagowania na nie, zależy w dużej mierze od kultury. Wydaje się, że Japończycy są spokojni, żyją bezkonfliktowo, z uśmiechem na ustach. Wynika to z kluczowych dla ich kultury wartości, jakimi są szacunek dla drugiego człowieka i silne nastawienie na podtrzymywanie dobrych relacji międzyludzkich. Większość z nich woli ukrywać konflikty, ponieważ ujawnianie ich jest niestosowne i mogło by kogoś obrazić. Kultura europejska inaczej patrzy na te kwestie. Jesteśmy indywidualistami, bardziej zorientowanymi na osiąganie celu niż na budowanie więzi i częściej wyrażamy nasze uczucia w sposób dobitny (czasem nawet krzykiem). Polacy są do tego mistrzami w narzekaniu i ekspertami w każdej dziedzinie (od skoków narciarskich zaczynając, a na makroekonomii kończąc). Dlatego też w naszej kulturze konflikty są uzewnętrzniane często, co sprawia, że często się z nimi spotykamy. Co zrobić, żeby nie zatruwały nam życia?
Konflikty pojawiają się w życiu człowieka zawsze i zawsze będą się pojawiać. Brzmi to banalnie, ale uświadomienie sobie tego faktu i zaakceptowanie go jest pierwszym krokiem do sukcesu. Nie istnieją ludzie żyjący bez konfliktów (no, może poza pustelnikami...). Konflikty najczęściej wynikają z zetknięcia się przeciwstawnych myśli, idei, cech, czyli wszystkiego tego, co właściwe jest społecznościom ludzkim. Każdy z nas ma niepowtarzalną osobowość i przekonania, co tworzy niesamowicie skomplikowaną mieszankę pomysłów, wśród których zawsze znajdą się jakieś sprzeczne.
Kiedy już zaakceptujesz konflikt, jako coÅ› na staÅ‚e wpisane w ludzkÄ… egzystencjÄ™ musisz nauczyć siÄ™ stawiać im czoÅ‚o. WiÄ™kszość osób ma tendencjÄ™ do unikania konfliktów, odsuwania ich na bok z nadziejÄ…, że "może jakoÅ› same siÄ™ rozwiążą". Nikt z nas nie lubi zajmować siÄ™ rzeczami, które sÄ… przykre i stresujÄ…ce. Jednakże odsuniÄ™ty konflikt bÄ™dzie nam zatruwaÅ‚ życie przez caÅ‚y czas, zupeÅ‚nie jak ból zÄ™ba lub kamieÅ„ w bucie, bÄ™dzie uwieraÅ‚ i drÄ™czyÅ‚ jeszcze bardziej denerwujÄ…c i mÄ™czÄ…c. W koÅ„cu i tak trzeba bÄ™dzie siÄ™ z nim zmierzyć. Niektóre osoby stosujÄ… innÄ… metodÄ™ - próbujÄ… zakoÅ„czyć konflikt szybko stawiajÄ…c na swoim, nie liczÄ…c siÄ™ z uczuciami innych. To też nie jest dobre rozwiÄ…zanie, bo niezadowolenie tej drugiej strony staje siÄ™ źródÅ‚em, z którego narodzi siÄ™ kolejny problem. Najlepsze co można zrobić, to uwierzyć, że konflikt może być czymÅ› pozytywnym w życiu, potraktować go jak kolejne zadanie do wykonania, które wzbogaci nas o nowe informacje, uczÄ…c jednoczeÅ›nie czegoÅ›, co jest bezcenne – doÅ›wiadczenia życiowego. A im wiÄ™ksze bÄ™dzie Twoje doÅ›wiadczenie w radzeniu sobie z sytuacjami konfliktowymi, tym Å‚atwiej przyjdzie Ci zmierzenie siÄ™ z nimi. Zyskasz również pewność siebie i szacunek otoczenia. Kimkolwiek jesteÅ› - prezesem koncernu, pracownicÄ… odpowiedzialnÄ… za kontakty z klientem, czy też po prostu żonÄ…/mężem z rozbrykanÄ… dwójkÄ… dzieci, bez wzglÄ™du na to jakie masz wyksztaÅ‚cenie i umiejÄ™tnoÅ›ci możesz sobie uprzyjemnić życie, uczÄ…c siÄ™ konstruktywnego radzenia sobie z pojawiajÄ…cymi siÄ™ w Twoim życiu konfliktami.
To co, gotowi by wziąć byka za rogi?
--
Autorką powyższego artykułu jest Agata Motyl - specjalistka z zakresu rozwiązywania konfliktów. Autorka szkolenia "Metody rozwiązywania konfliktów".
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Jak myślisz, po co Ci zdrowy styl życia, zdrowa żywność
Jedzenie w czasach wojny trojańskiej
Normy grupowe i ich funkcje
Uwolnić piksele!
PoczÄ…tki kuchni staropolskiej